www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Wywiady
Libor Pala: Tą drużynę wybierałem ja
Rozmowa z Liborem Palą, trenerem Pogoni Szczecin.
Dotychczas trenował Pan polskie i czeskie drużyny, skąd więc decyzja o poprowadzeniu drużyny złożonej z Brazylijczyków?
- Piłka na całym świecie jest taka sama, gra się z piłką i kopie się nogami. Tu nie chodzi o to czy to jest brazylijska czy hiszpańska piłka. Ja mogę trenować i Wietnamczyków, dla mnie jest to obojętne czy są Brazylijczycy czy Anglicy. Ja w tym nie widzę żadnych przeszkód.
Nie boi się Pan, że jeśli nie zmieni się styl gry drużyny, może Pan szybko opuścić Pogoń, bo Antoni Ptak dość szybko zmienia trenerów.
- To jest sprawa Pana Ptaka, nie moja, ja nie mam na to wpływu. Swoją pracę wykonuję profesjonalnie i sumiennie, a jeżeli Pan Ptak tak zadecyduje to jest jego wybór. Ja mogę wpłynąć na to że, będziemy mieli szczęście i będziemy mieli lepsze wyniki niż mamy.
Mówił Pan na konferencji prasowej o braku certyfikatów dla piłkarzy których Pan wybrał. Czy nie jest tak, że są to piłkarze wybrani przez Bohumila Panika i Dawida Ptaka?
- Komu Pan ufa: jakimś głupim informacjom czy mnie? Także tą drużynę wybierałem ja.
Pogoń grała dziś defensywnie, czy nie boi się Pan porównań kibiców z defensywnym stylem Bohumila Panika?
- To jest zdanie kibiców, nie moje. Ja jestem Libor Pala, on jest Bohumil Panik. Ja jestem zupełnie inną osobą. Ludzie mogą myśleć cokolwiek i nie mam na to wpływu.
Pewnie słyszał Pan, że spora większość kibiców nie wierzy w brazylijską koncepcję Pogoni. Mieli okazje się przekonać, że do tej pory to nie wychodziło. Jakby Pan ich przekonał, że nowym Brazylijczykom i Panu uda się osiągnąć sukces?
- Mam nadzieję, że będą certyfikaty i tych ośmiu zawodników, co na dzień dzisiejszy nie może grać będą przygotowani do gry. Wtedy będę mógł lepiej wybierać niż przed meczem z Lechem i Groclinem, gdzie byłem pod presją, gdzie grali Ci, którzy mają certyfikaty. Tak naprawdę musiałem zabrać dwóch chłopaków z drugiego zespołu, bo inaczej miałbym tylko 2-3 zawodników na ławce. Nie mamy wyniku dlatego, bo nie mam do dyspozycji jeszcze wszystkich zawodników.
Zaraz po meczu jedziecie do Pogorzelicy. Wcześniej byliście w Gutowie, w piątek przyjeżdżacie do Szczecina. Nie jest to normalna sytuacja, która korzystnie wpływa na zawodników.
- My nie przeprowadzamy się codziennie. My się przeprowadzamy w jakiś odstępach czasu, tzn. dwa tygodnie jesteśmy tam, w tym tygodniu tam, więc nie przeprowadzamy się codziennie, tylko 1-2 razy w miesiącu.
Czy jednak to nie za często? Nie byłoby lepiej gdyby Pogoń na stale mieszkała w Szczecinie?
- Byłoby, ale w którym centrum, na którym boisku, w którym hotelu, gdzie mamy regenerację, gdzie mamy siłownie na dobrym poziomie? Gdzie mamy to wszystko tutaj?
Pan Ptak stara się o to, żeby mógł tutaj wybudować takie centrum jak ma w Brazylii, ale nie ma terenów. Tak, więc jak będą tereny to w pół roku będzie zbudowane centrum w Szczecinie.

Jaki Polak oprócz Radosława Majdana będzie miał zapewnione miejsce w składzie? Dziś w pierwszym składzie zagrało czterech Polaków. Czy gdy tych ośmiu Brazylijczyków będzie mogło grać, czy znajdzie się miejsce dla np. Kamila Grosickiego? Czy nie będzie tak, że będzie 10 Brazylijczyków i jeden jedyny Polak?
- Czy Piotrek Celeban ma Brazylijskie obywatelstwo? Mówi się o jednym Polaku a ja już widzę dwóch i dzisiaj wypatrzyłem ciekawego zawodnika: Skórskiego. Więc jest już 30 procent.
Może właśnie to nie podoba się kibicom. To jest Pogoń Szczecin a gra zaledwie 3 Polaków.
- Ja nie mam więcej Polaków. Tych, co mam są młodzi i dopiero się uczą, co dzisiaj widzieliśmy.
Czy w meczach ligowych zawodnicy rezerw dostaną szansę gry?
- Mam taką nadzieję. Jeżeli będą z nami trenowali, jeżeli popatrzę na nich, że grają dobrze, są uczciwi i pracowici to będą mieli szansę na grę.
Jak Pan przewiduję przed pierwszym meczem ligowym, które miejsce Pogoń zajmie po ostatnim pojedynku?
- Takie żebyśmy się utrzymali. Po tej słabej jesieni celem jest utrzymanie.

Rozmawiał: Dariusz Śliwiński
Źródło: PogonOnline.pl
Data: środa, 28 lutego 2007 r.
Dodał: js

  (p) 2000 - 2023   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności