www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Wywiady
Julcimar: Czuje się Polakiem
Rozmowa z Julcimarem, kapitanem Pogoni Szczecin.
Warto organizować takie akcje  -  „Czerwona kartka agresji i rasizmowi"?
- Warto, choć moim zdaniem nie powinno być powodów, by piłkarze musieli uczestniczyć w takich programach. Mam nadzieję, że za jakiś czas na polskich stadionach będzie normalnie.
Często podczas meczu jesteście obrażani z powodu koloru skóry?
- Tak. Czasem któryś z przeciwników, chcąc nas sprowokować, krzyknie coś obraźliwego. My jednak specjalnie się na takie wypadki uczulamy i staramy się nie reagować.
Przeżywasz jeszcze mecz z Lechią Gdańsk, gdy zostaliście obrzuceni bananami?
- Tamtych wydarzeń nikt z nas nie zapomni do końca życia. Było to dla nas wielkie upokorzenie. Ludziom, którzy nas nie akceptują, chciałbym powiedzieć, że nie jestem od nich gorszy i także czuję się Polakiem. Polakiem według mnie jest osoba, która nie tylko mówi i głosi jakieś półprawdy, ale robi coś dla tego kraju.
Miałeś obawy przed przyjazdem do Polski, że nie będziesz przez wszystkich zaakceptowany?
- Gdy grałem w ŁKS-ie, tamtejsi kibice dali mi się ostro we znaki. Dochodziło nawet do sytuacji, że w nocy przychodzili pod mój blok, wyzywali, straszyli i wypisywali brzydkie słowa na klatce schodowej. Bytem załamany i chciałem wracać do Brazylii.
Czy w Szczecinie spotkałeś się z przejawami rasizmu?
- W mieście czujemy się bezpieczne, ale raz zdarzyła się przykra sytuacja, gdy po wyjazdowym meczu z Widzewem Łódź chcieliśmy podziękować nielicznej grupie naszych kibiców. Amaral podarował swoją koszulkę jednemu z naszych fanów, który odrzucił mu ją prosto w twarz. Amaral długo przeżywał całą sytuację i nie mógł zrozumieć, o co chodzi. Zdecydowana większość kibiców Pogoni ma do nas jednak pozytywne podejście.
Dlaczego w Polsce wciąż nie możemy uporać się z rasizmem?
- Myślałem nad tym niejednokrotnie i nie potrafię znaleźć sensownej odpowiedzi. To dziwne, że do niektórych wciąż nie dociera to, o czym mówił Jan Paweł II. Całe niezdrowe zachowanie ludzi wynika chyba z ich wychowania. Rasiści to w większości ludzie, którzy wywodzą się z patologicznych rodzin. Nie znają historii, a są nafaszerowani jakaś dziwną i spreparowaną ideologią. Nie potrafią zrozumieć, że kolor skóry nie ma decydującego znaczenia. Może leczą swoje kompleksy? Z rasizmem można walczyć tylko przez wychowanie od najmłodszych lat.
Czy w Brazylii istnieje rasizm?
- W Brazylii rasizm nie występuje w takim sensie jak w Europie. Ludzie nie mają pretensji o kolor skóry. Problemem w mojej ojczyźnie jest walka klas, w której biedni mieszkańcy walczą z zamożnymi.

Rozmawiał: Marcin Nieradka
Źródło: gazeta.pl
Data: poniedziałek, 30 października 2006 r.
Dodał: js

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności