www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Wywiady
Dawid Ptak: Sprawdzimy w Brazylii trzech napastników i pięciu pomocników
Rozmowa z Dawidem Ptakiem prezesem Pogoni Szczecin.
Przedwczoraj wrócił pan z Brazylii. Co zatrzymało tam pana aż tak długo?
- Oczywiście obowiązki. Od 5 stycznia w Sao Paulo trwał olbrzymi turniej piłkarzy do lat 21 z udziałem aż 88 drużyn. Choć spędziłem na trybunach wiele czasu, to zdołałem obejrzeć tylko część spotkań. Oczywiście turniej jest okazją dla wielu menadżerów z całego świata, którzy próbują wyłowić jakiś talent. Wśród nich byłem i ja.
Czy zanotował pan w notesie konkretne nazwiska?
- Tak. Dokładnie 8 zawodników. Będziemy chcieli ich sprawdzić w trakcie pobytu Pogoni w Brazylii. Mogę ujawnić, że są to gracze ofensywni, bo takich szukałem. Trzech napastników i pięciu pomocników.
A konkretnie?
- Nie chcę zdradzać szczegółów. Zaraz nadgorliwi "kibice" z witryn internetowych wyszukaliby ich w gronie tysięcy brazylijskich piłkarzy. Wolę zachować to na razie dla siebie.
Może, zatem scharakteryzowałby tych najbardziej obiecujących?
- Proszę bardzo. Zarówno mnie, jak i trenerowi Bogusławowi Pietrzakowi, który pomagał mi w Brazylii, wpadł w oko 18-letni napastnik, który ma za sobą występy w reprezentacji Brazylii do lat 16. Pokazał w kilku meczach naprawdę nieprzeciętne umiejętności i już na dzień dobry mógłby być znacznym wzmocnieniem Póki, co problemem jest namówienie go do przyjazdu do Polski.
Podobno konkurencja o młodych piłkarzy brazylijskich bardzo się zaostrzyła?
- Dokładnie. Szczególnie psują rynek Rosjanie. Przedstawiciele rosyjskich klubów w specyficzny sposób prowadzą negocjację. Po prostu się nie targują. Kładą na stół żądaną kwotę, podpisują od razu papiery i wsadzają piłkarzy do samolotów. A dodajmy, że dysponują praktycznie nieograniczonymi finansami.
Nie było pana przez miesiąc w klubie. Nie martwi pana tak długi okres „bezkrólewia” w Pogoni?
- No cóż. Nie da się rządzić klubem z takiej odległości. Na pewno jest wiele spraw, które trzeba od razu załatwić. Transfery, decyzje organizacyjne. Musze porozmawiać z trenerem na tematy personalne.
W klubie trenuje kilku nowych piłkarzy. Co z nimi?
- Trener Panik ich zachwala, ale zanim podejmę decyzję, chcę ich jeszcze zobaczyć w akcji. Na pewno jest sens w podpisywaniu umów z zawodnikami perspektywicznymi, którzy mają talent i zapowiadają się na dobrych piłkarzy.
Obóz w Brazylii jest już przyklepany. Kto tam pojedzie?
- Do 20 zawodników. Ni pojedzie Batata, który przechodzi rehabilitację. Z kolej Milar dołączy na miejscu.
Gdzie odbędzie się zgrupowanie?
- Pod Sao Paulo. To znany ośrodek piłkarski w górach, gdzie przyjeżdżają zawodowe kluby z USA i Japonii. Jest też specjalna szkoła dla obcokrajowców. Brazylijscy trenerzy uczą tam grać w piłkę. Nie brakuje chętnych Koreańczyków, Amerykanów, czy Japończyków. Szkoła istnieje już tam od 12 lat.
Skąd pomysł zgrupowania właśnie w Brazylii?
- Nie jest nowy. Już wcześniej byłem tam z ŁKS-em. Co prawda wówczas nie mieliśmy tam aż tak dobrych kontaktów i nie działaliśmy do końca profesjonalnie, ale teraz jest lepiej. Wszystko będzie zapięte na ostatni guzik, od A do Z. Specjalnie wybrałem ośrodek w górach, by było chłodniej. Załatwiłem dobrych sparingpartnerów.
Jakich?
- Kluby z Sao Paulo, Palmeiras i być może Flamenco Rio de Janeiro.
Czy to oznacza, że Pogoń zagra na największym stadionie świata, Maracanie?
- Niezupełnie. To 350 kilometrów od naszego ośrodka. Ale to prawda, że Flamenco gra, na co dzień na Maracanie.
A wracając do celu wyjazdu do Brazylii.. ?
- To inny futbol, niż w Europie. Techniczny. Nasi piłkarze mogą się nauczyć czegoś nowego. Teraz wszyscy jeżdżą do Turcji. Uważam, że trzeba iść jeszcze dalej.
Ile potrwa obóz?
- Dwa tygodnie. Od 9 do 23 lutego.
Nie boi się pan o aklimatyzację, różnicę czasu?
- Nie powinno być aż tak źle. W chwili obecnej różnica wynosi tylko 3 godziny.

Rozmawiał: -
Źródło: Głos Szczeciński
Data: piątek, 21 stycznia 2005 r.
Dodał: Przemysław Sas

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności