www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Wywiady
Rozmowa z selekcjonerem Jerzym Engelem
- Kamerun będzie pierwszym rywalem Pana drużyny spoza Europy. Co Pan wie o reprezentacji Nieposkromionych Lwów?
- Trener Klejndinst obserwował ostatni mecz Kamerunu w Niemczech i przekazał mi wiele uwag o tym zespole, który moim zdaniem jest najlepszą drużyną Czarnego Lądu. Kamerun gra nowoczesnym systemem 5-3-2. To ustawienie zaczyna robić furorę na świecie. Takim systemem grali m.in. piłkarze włoskiej młodzieżówki, którzy pokonali naszą reprezentację 5:2. Większość piłkarzy z Kamerunu występuje na co dzień w renomowanych europejskich klubach i na pewno nie będzie łatwo ich pokonać. Zresztą przekonali się o tym Francuzi, którzy zremisowali z Kamerunem 1:1.
- Na środowy mecz powołał Pan dwóch zawodników, którzy dotychczas nie występowali w tej reprezentacji. Czy Artur Wichniarek i Igor Sypniewski mają szansę na wywalczenie miejsca w samolocie lecącym na mistrzostwa świata w Korei i Japonii?
- Na razie otrzymali szansę udowodnienia, że będą przydatni tej drużynie.
- Dlaczego dopiero teraz?
- Z kilku powodów. Sypniewski, kiedy grał w Panathinaikosie, z reguły pojawiał się na boisku jako lewy pomocnik. Na tej pozycji w kadrze występowało już kilku zawodników, więc nie było potrzeby powołać kolejnego. Dopiero po powrocie do Polski Igor gra jako napastnik i spisuje się rewelacyjnie. Artura powołałem natomiast na mecz z Kamerunem, bo uważam, że to odpowiedni moment dla niego, aby pokazał swoje umiejętności. Mecz rozegramy w Poznaniu, w którym spędził wiele lat, i na pewno będzie mógł liczyć na przyjazne przyjęcie kibiców.
- W środę nie wystąpi natomiast kapitan naszej reprezentacji Tomasz Wałdoch.
- Niestety, Tomek ma kontuzję łydki i przeciwko Kamerunowi nie zagra. W kadrze jest jednak kilku zawodników, którzy mogą go z powodzeniem zastąpić, np. Jacek Bąk.
- Obrońca Lyon od dłuższego czasu nie występuje w swoim klubie, a jednak powołał go Pan na mecz z Kamerunem. Dlaczego?
- Jacek pasuje do mojej koncepcji.
- Czy przed spotkaniem przeprowadzi Pan osobną rozmowę z Tomaszem Hajtą, aby nie dał się sprowokować Samuelowi Eto'o. Ostatnie ich spotkanie zakończyło się czerwoną kartką dla Eto'o. Teraz może chcieć zrewanżować się Tomkowi.
- Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Tomek to zbyt doświadczony zawodnik, aby dać się wyprowadzić z równowagi.
- Czy w związku z tym, że mecz z Kamerunem jest tylko spotkaniem towarzyskim, kadrowicze będą mogli liczyć na ulgowe traktowanie z Pana strony?
- W żadnym wypadku. Będziemy się do niego przygotowywać tak samo jak do innych meczów.

Rozmawiał: -
Źródło: Życie
Data: wtorek, 13 listopada 2001 r.
Dodał: JuN

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności