www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Felietony
Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 02/03
Wisła Kraków prowadzi w tabeli piłkarskiej ekstraklasy po rundzie jesiennej sezonu 2002/2003. Podopieczni trenera Henryka Kasperczaka o punkt wyprzedzają Dospel Katowice i o trzy broniącą tytułu Legię Warszawa. Ostatnie miejsce zajmuje Pogoń Szczecin.
Na miejscach zagrożonych spadkiem do drugiej ligi znalazły się, oprócz Pogoni, Widzew Łódź i Zagłębie Lubin. KSZO Ostrowiec Św. i Polonia Warszawa zajmują miejsca, z których zespoły walczyć będą w barażach o uniknięcie spadku do drugiej ligi.
W 120 meczach ekstraklasy 59 razy lepsi okazywali się gospodarze, 35 razy padał wynik nierozstrzygnięty, a 26-krotnie wygrywali goście. Stadiony ekstraklasy odwiedziło w sumie około 635 tys. Widzów, do daje średnią ok. 5300 osób na jeden mecz.
Piłkarze w 120 spotkaniach uzyskali 330 bramek. Daje to średnią 2,75 gola na mecz. Dwa z 617 goli padło ze strzałów samobójczych. Najwięcej bramek (42) zdobyli zawodnicy krakowskiej Wisły, z czego 27 to trafienia duetu napastników Maciej Żurawski - Marcin Kuźba.
Najsłabszy atak miała zajmująca ostatnie miejsce Pogoń Szczecin. Jej piłkarze tylko 11 razy pokonywali bramkarzy rywali. Obrona to domena Dospelu Katowice. Podopieczni trenera Jana Żurka w 15 meczach stracili zaledwie dziewięć goli. Najgorzej funkcjonowała obrona Pogoni, która straciła 32 bramki.
Najkorzystniejszą różnicę bramek zanotowali wiślacy - plus 24. Najgorszym pod tym względem bilansem legitymują się piłkarze ze Szczecina - minus 21.
Znacznie częściej niż bramki widzowie oglądali na stadionach żółte kartki. W sumie sędziowie pokazali ich 528, a 23 graczy zostało usuniętych z boiska po upomnieniu czerwonymi kartkami.
Na własnym boisku najmniej gościnna okazała się krakowska Wisła, która zgromadziła 19 punktów. W siedmiu meczach odniosła sześć zwycięstw i zanotowała jeden remis (z Groclinem Grodzisk Wlkp.). Zdobyła 22 gole, a straciła sześć.
Najtrudniej było gościom zmusić do kapitulacji bramkarzy Dospelu Katowice - Jarosława Tkocza i Ruchu Chorzów - Marka Matuszka - zespoły te straciły w roli gospodarzy po cztery bramki.
Atut własnego boiska najrzadziej działał w przypadku Pogoni Szczecin. "Portowcy" przed swoją publicznością wywalczyli cztery punkty i odnieśli tylko jedno zwycięstwo. Szczecinianie siedmiokrotnie pokonywali bramkarzy rywali na własnym obiekcie, ale nie jest to najgorszy bilans w lidze. Sześć goli na stadionie przy ul. Cichej zdobyli zawodnicy Ruchu Chorzów.
Najbardziej gościnni dla napastników zespołów przyjezdnych byli piłkarze Pogoni Szczecin i Garbarni Szczakowianki Jaworzno, którzy pozwolili przyjezdnym zdobyć 14 goli.
Na obcych boiskach najlepiej prezentowały się drużyny Wisły Kraków, Dospelu Katowice i Groclinu Grodzisk Wlkp., które wywalczyły po 14 punktów, z tym, że ekipa z Wielkopolski rozegrała o jeden mecz mniej niż krakowianie i katowiczanie.
Wiślacy zdobyli w roli gości aż 20 goli. Najlepszą obroną w meczach wyjazdowych może się poszczycić Dospel Katowice - pięć straconych goli. Tylko dwa razy trafiali do siatki na obcych stadionach zawodnicy Widzewa Łódź.
Tylko jeden punkt na wyjeździe wywalczyły Polonia Warszawa i KSZO Ostrowiec Św., ale zespół KSZO rozegrał jeden mecz więcej.
Wyjazdowe spotkania nie wpływały dobrze na formę obrońców Pogoni Szczecin, o czym świadczy 18 goli straconych w roli zespołu przyjezdnego.
Najwięcej goli zdobyli Maciej Żurawski z Wisły Kraków i Andrzej Niedzielan z Górnika Zabrze - po 15. Żurawskiemu aż trzykrotnie udało się pokonać bramkarza rywali trzy razy w jednym meczu, a piłkarz Górnika sztuki tej dokonał dwa razy.
Najwięcej bramek - osiem - padło w spotkaniu Garbarni Szczakowianki Jaworzno z Ruchem Chorzów, które gospodarze wygrali 6:2. Najwyższe zwycięstwo zanotowało Zagłębie Lubin, które w pierwszej kolejce wygrało z Pogonią Szczecin 5:0.

Autor: -
Data: poniedziałek, 25 listopada 2002 r., godz: 00:00
Źródło: PAPBrak komentarzy do tego artykułu. Może dodasz swój?Komentarze służą do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.
Zastrzegamy sobie jednak prawo do usuwania, modyfikowania wybranych komentarzy.

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności