www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Felietony
Podsumowanie i statystyka sezonu 2000/2001

Wisła Kraków została mistrzem Polski i zagra w eliminacjach LM, a Orlen Płock i Ruch Radzionków spadły do drugiej ligi - takie są najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu 2000/2001 w polskiej ekstraklasie piłkarskiej.
Pogoń Szczecin, Legia Warszawa i Polonia Warszawa zagrają w kwalifikacjach Pucharu UEFA. Stomil Olsztyn czeka baraż o utrzymanie się w ekstraklasie z Górnikiem Polkowice.
W 240 meczach ekstraklasy 121 razy lepsi okazywali się gospodarze, 55 razy padał wynik nierozstrzygnięty, a 64-krotnie wygrywali goście. Stadiony ekstraklasy odwiedziło w sumie około 1 077 975 widzów, to daje średnią 4491 osób na jeden mecz.
Piłkarze w 240 spotkaniach uzyskali 617 bramek. Daje to średnią 2,57 gola na mecz. 12 z 617 goli padło ze strzałów samobójczych. Najwięcej bramek - 66, zdobyli zawodnicy krakowskiej Wisły, z czego osiemnaście było dziełem Tomasza Frankowskiego - króla strzelców polskiej ekstraklasy.
Najsłabszy atak miał Stomil Olsztyn. Jego piłkarze tylko 22 razy pokonywali bramkarzy rywali. Obrona to domena GKS Katowice. Podopieczni trenera Bogusława Kaczmarka w 30 meczach stracili zaledwie 22 gole. Najgorzej funkcjonowała obrona spadkowicza - Orlenu Płock, który stracił 55 bramek.
Najkorzystniejszą różnicę bramek zanotowali mistrzowie Polski - plus 39. Najgorszym pod tym względem bilansem legitymują się piłkarze Ruchu Radzionków - minus 22.
Znacznie częściej niż bramki widzowie oglądali na stadionach żółte kartki. W sumie sędziowie pokazali ich 994, a 52 graczy zostało usuniętych z boiska po upomnieniu czerwonymi kartkami.
Pięciu zawodników spośród piłkarzy, którzy pojawili się na boiskach pierwszej ligi w sezonie 2000/2001, przebywało na placu gry przez maksymalną liczbę 2700 minut. Grupę tę stanowi czterech bramkarzy i jeden zawodnik z pola. "Rodzynkiem" w tym gronie jest obrońca Górnika Zabrze Grzegorz Lekki. Wśród bramkarzy znaleźli się: Andrzej Bledzewski (Górnik Zabrze), Piotr Lech (GKS Katowice), Zbigniew Robakiewicz (Legia Warszawa) i Andrzej Krzyształowicz (Stomil Olsztyn).
Po rundzie jesiennej na czele tabeli z 35 punktami znajdowały się zespoły Pogoni Szczecin i Wisły Kraków. "Portowcy" wygrali w Krakowie 2:1 i to oni byli mistrzami jesieni. Potwierdziła się zatem zasada, że najlepsza drużyna pierwszej rundy rozgrywek nie zostaje mistrzem kraju.
Na miejscach zagrożonych spadkiem do drugiej ligi znajdowały się drużyny Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze i Orlenu Płock. Tylko jedna z nich nie będzie w przyszłym sezonie występować w ekstraklasie.
Z ekstraklasą pożegnał się natomiast Ruch Radzionków, który po jesieni zajmował bezpieczną 12. lokatę. W barażach o utrzymanie się w ekstraklasie zagra Stomil Olsztyn. Olsztynianie po pierwszej rundzie rozgrywek plasowali się na siódmym miejscu.
Mistrzami "wiosny" w polskiej ekstraklasie zostali zawodnicy Ruchu Chorzów. W 15 meczach "Niebiescy" zdobyli 29 punktów, co po rundzie jesiennej gwarantowałoby im czwartą pozycje w tabeli. Chorzowianie (dziewięć zwycięstw) o dwa punkty wyprzedzili Wisłę Kraków i o cztery katowicki GKS, który w rundzie rewanżowej poniósł tylko dwie porażki.
Najgorszymi drużynami były na wiosnę Ruch Radzionków i Stomil Olsztyn, które w 15 spotkaniach wywalczyły po 15 punktów. Trzy punkty więcej zgromadziła szczecińska Pogoń.
Na własnym boisku najmniej gościnne okazały się Legia Daewoo Warszawa i Amica Wronki, które zgromadziły po 33 punkty. W 15 meczach odniosły po dziesięć zwycięstw i doznały tylko dwóch porażek. Trzy mecze zakończyły się remisem.
Najwięcej bramek na swoim boisku strzeliła krakowska Wisła - 37. Najtrudniej było gościom zmusić do kapitulacji bramkarzy Górnika Zabrze, Legii Daewoo Warszawy i Widzewa Łódź - zespoły te straciły w roli gospodarzy tylko po 11 bramek.
Atut własnego boiska najrzadziej działał w przypadku Śląska Wrocław. Jego piłkarze przed swoją publicznością wywalczyli 18 punktów i odnieśli tylko cztery wygrane. Napastnicy wrocławskiej drużyny 13-krotnie pokonywali bramkarzy swoich rywali na stadionie przy ulicy Oporowskiej - to także najgorszy bilans w lidze.
Najbardziej gościnni dla napastników zespołów przyjezdnych byli obrońcy płockiego Orlenu, którzy pozwolili przyjezdnym zdobyć 32 bramki.
Postrachem drużyn rozgrywających mecze na swoich boiskach była Wisła Kraków. Piłkarze "Białej Gwiazdy" w roli gości zdobyli 31 punktów, czyli tyle samo co w meczach na własnym stadionie. Druga w tej klasyfikacji Polonia Warszawa na boiskach przeciwników zgromadziła o dziewięć punktów mniej.
Wiślacy wygrali dziesięć meczów i zdobyli w nich, najwięcej na wyjeździe, 29 goli. Najlepszą obroną w meczach wyjazdowych może się poszczycić GKS Katowice - dziewięć straconych goli.
Tyle samo bramek ekipa ze Śląska zdobyła, ale ostatnie miejsce pod tym względem przypadło Stomilowi. Jego zawodnicy poza Olsztynem tylko osiem razy trafiali do siatki rywali.
Siedem punktów na obcych boiskach wywalczyli zawodnicy Górnika Zabrze, a po osiem Widzewa Łódź, Ruchu Radzionków i Stomilu Olsztyn. Górnik i Widzew wygrały w roli gości tylko po jednym spotkaniu.
Wyjazdowe spotkania nie wpływały dobrze na formę obrońców Ruchu Radzionków, o czym świadczy 36 goli straconych w roli zespołu przyjezdnego.

Statystyka sezonu 2000/2001 w ekstraklasie:

W 240 meczach ekstraklasy strzelono 617 bramek; średnia na mecz wynosi 2,57 bramki;

Najwięcej zwycięstw: Wisła Kraków - 19;
Najmniej zwycięstw: GKS Katowice, Groclin Grodzisk Wlkp., Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Górnik Zabrze, Orlen Płock, Ruch Radzionków - po 9;
Najwięcej zwycięstw u siebie: Legia Daewoo Warszawa, Amica Wronki - po 10;
Najmniej zwycięstw u siebie: Śląsk Wrocław - 4;
Najwięcej zwycięstw na wyjeździe: Wisła Kraków - 10;
Najmniej zwycięstw na wyjeździe: Widzew Łódź, Górnik Zabrze - po 1;
Najwięcej remisów: GKS Katowice - 15;
Najmniej remisów: Zagłębie Lubin, Stomil Olsztyn, Orlen Płock, Ruch Radzionków - po 4;
Najwięcej remisów u siebie: GKS Katowice - 8;
Najmniej remisów u siebie: Orlen Płock, Zagłębie Lubin - po 1;
Najwięcej remisów na wyjeździe: GKS Katowice - 7;
Najmniej remisów na wyjeździe: Wisła Kraków, Pogoń Szczecin - po 1;
Najwięcej porażek: Orlen Płock, Ruch Radzionków - po 17;
Najmniej porażek: Wisła Kraków, GKS Katowice - po 6;
Najwięcej porażek u siebie: Orlen Płock - 8;
Najmniej porażek u siebie: Wisła Kraków, GKS Katowice, Legia Warszawa, Amica Wronki, Pogoń Szczecin - po 2;
Najwięcej porażek na wyjeździe: Stomil Olsztyn, Ruch Radzionków - po 11;
Najmniej porażek na wyjeździe: Wisła Kraków, GKS Katowice - po 4;
Najlepszy atak: Wisła Kraków - 66 bramek;
Najgorszy atak: Stomil Olsztyn - 22 bramki;
Najlepsza obrona: GKS Katowice - 22 bramki;
Najgorsza obrona: Orlen Płock - 55 bramek;
Najskuteczniejsi strzelcy: Tomasz Frankowski (Wisła Kraków) - 18; goli, Zbigniew Grzybowski (Zagłębie Lubin) - 14, Marcin Mięciel (Legia Daewoo Warszawa) - 13;
Najwięcej bramek z rzutów karnych: Tomasz Frankowski (Wisła Kraków) - 7;
Najwyższe zwycięstwa: Orlen Płock - Wisła Kraków 0:5, Orlen - Amica Wronki 2:6, Odra Wodzisław - Legia Daewoo Warszawa 1:5;
Najwięcej bramek w meczu: (9) Orlen Płock - Ruch Radzionków 6:3; (8) Orlen - Amica Wronki 2:6; (7) Ruch Chorzów - Groclin Grodzisk Wlkp. 4:3, Orlen - Ruch Chorzów 3:4, Pogoń Szczecin - Polonia Warszawa 3:4;
Najwięcej żółtych kartek (po dziewięć): Paweł Pęczak (Amica Wronki), Rafał Witkowski (Groclin Grodzisk Wlkp.) Sławomir Paluch (Ruch Chorzów) Dariusz Dźwigała (Pogoń Szczecin) Kazmierz Moskal (Wisła Kraków)
Najwięcej czerwonych kartek (po dwie): Wojciech Myszor (Ruch Radzionków) Grzegorz Kaliciak (Pogoń Szczecin) Piotr Sowisz (Odra Wodzisław)

Autor: -
Data: poniedziałek, 18 czerwca 2001 r., godz: 00:00
Źródło: PAP



Brak komentarzy do tego artykułu. Może dodasz swój?



Komentarze służą do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.
Zastrzegamy sobie jednak prawo do usuwania, modyfikowania wybranych komentarzy.

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności