www.pogononline.pl www.pogononline.pl
top_3
top_2
 
Gryf
Felietony
Dać szansę Wdowczykowi
Kolejna zmiana trenera nie była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Przecież Pogoń od dawna czerpie przykład z zachodnich klubów, gdzie trenerzy pracują latami. Fakt, że w Szczecinie innego trenera potrzebuję się na wiosnę, innego na lato i innego na zimę, to jedynie mało istotny detal.
Zaskoczeniem – miłym, co się rzadko zdarza – była sama postać szkoleniowca. Dariusz Wdowczyk jest postacią kontrowersyjną w polskiej piłce. Już na konferencji prasowej pytano czy zarząd klubu nie bał się podjąć ryzykownego kroku, jakim jest zatrudnienie Wdowczyka.
W mojej ocenie jest to dobre posunięcie. Oczywiście pod warunkiem, że trener ten będzie miał szansę pracować dłużej niż jego poprzednicy.
Udział w korupcji w polskiej piłce będzie ciągnął się za nowym trenerem Pogoni. Szkoleniowcem, który za kupowanie spotkań poniósł karę i teraz będzie podwójnie zmotywowany, by w Szczecinie odnieść sukces. Dariusz Wdowczyk ma do udowodnienia całej piłkarskiej Polsce, że jego sukcesy to nie efekt korupcji, ale umiejętności trenerskich. Ma do udowodnienia, że można mu zaufać.
Co tak naprawdę urzekło mnie w Dariuszu Wdowczyku i co sprawia, że optymistycznie patrzę na jego trenerską przyszłość? To, że jest doświadczonym trenerem, który docenia i nie bagatelizuje roli czynników psychologicznych w odnoszeniu sportowego sukcesu.
Technika i taktyka to nie wszystko. W Polsce cały czas pokutuje stwierdzenie, że praca nad aspektami mentalnymi poszczególnych zawodników i całej drużyny to wyraz słabości. Tymczasem podjęcie pracy nad motywacją, nad psychologicznym komfortem zawodników to krok w stronę rozwoju. Wpływ stresu czy presji na formę zawodnika bagatelizuje się mówiąc, że presje odczuwa rodzina, które nie ma za co nakarmić dzieci, a nie piłkarz zarabiający duże pieniądze. Oczywiście, że jest to innego rodzaju presja czy napięcie psychiczne. By zrozumieć na czym polega różnica wystarczy choć trochę zagłębić się w psychologię sportu.
Jeśli nowemu szkoleniowcowi uda się obudzić i utrzymać w piłkarzach motywację do ciężkiej pracy na treningach, sportowego trybu życia i ciężkiej walki podczas meczu, to wierzę, że odniesie sukces. Trzeba tylko dać szansę i czas by mógł to osiągnąć.


Autor: Dariusz Śliwiński
Data: niedziela, 31 marca 2013 r., godz: 00:53
Źródło: PogonOnline.plBrak komentarzy do tego artykułu. Może dodasz swój?Komentarze służą do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.
Zastrzegamy sobie jednak prawo do usuwania, modyfikowania wybranych komentarzy.

  (p) 2000 - 2024   Gryf
© Pogoń On-Line
  Gryfdesign by: ruben 5px redakcja | współpraca | ochrona prywatności