Fotorelacja:   Zdjęć: 80     autor: Arat

Minutówka:

Po meczu:
To była piękna inauguracja!
90' Koniec meczu!
90' Pogoń nie odpuszcza! Rzut rożny!
90' Sędzia dolicza trzy minuty.
88' Roztańczone trybuny w rytmie małego walczyka [:
86' Młyn tonie w serpentynach i konfetti [:
85' GOOL !!! Zagłebie na kolanach. Dośrodkowanie do Djousse, a ten z pierwszej piłki strzela prosto do bramki gości!
84' Ostatnia zmiana w drużynie Pogoni. W miejsce Roberta Kolendwicza pojawia się Radosław Wiśniewski.
79' Młyn ma się z czego cieszyć - znów powiewają flagi.
78' I Donald w sytuacji sam na sam, ale posyła piłkę obok bramki.
77' Na boisku w miejsce Traore pojawia się Donald Djousse.
75' Ostatnia zmiana w drużynie Zagłębia. Boisko opuścił Łukasz Hanzel, a wszedł Michal Papadopulos.
75' W boczną siatkę trafia Szymon Pawłowski.
73' Rzut wolny dla Zagłębia, ale głośny doping Portowców nie daje skupić się na grze [:
71' GOL !!! Edi wypuszcza Grzegorza Bonina, ten wbiega w pole karne i płaskim strzałem posyła piłkę do bramki.
70' Edi z dystansu i... instynktownie na róg wybija golkiper Zagłębia.
68' I meksykańska fala [:
68' Brawa żegnają Wojciecha Gollę. W jego miejsce wszedł Takafumi Akahoshi.
65' GOL !!! Traore dostaje piłkę przed polem karnym, mija dwójkę obrońców i strzałem w długi róg pokonuje bramkarza gości.
65' I wyśpiewali. Pogoń prowadzi już 2:0!
64' Pogoń gol! Śpiewa nie tylko młyn, ale i także wszystkie sektory wokół.
62' Z kontrą wychodził Traore, ale jego rajd przerwał faul.
60' Sędzia chyba zapomniał zabrać z szatni kartek - kolejne ostre zagrania, które nie kończy się upomnieniem.
60' Macieja Małkowskiego zmienia David Abwo.
58' Zamieszanie pod bramką Pogoni do rzucie rożnym. Ostatecznie niecelnie uderzał Szymon Pawłowski.
56' Rzut rożny dla Pogoni. Bez zagrożenia dla bramki gości.
55' Rzut wolny dla gości, ale Radek Janukiewicz nawet nie musiał interweniować po strzale Małkowskiego.
54' Dużo pracy ma ostatnio golkiper Zagłębia.
53' Żółtą kartką ukarany Pavel Vidanov.
53' To już czwarty rzut wolny w tej połowie dla Pogoni - niestety żaden nie skończył się jeszcze, jak ten z pierwszej połowy, po którym oszalały trybuny.
52' Z dystansu uderzał Rogalski - obok słupka.
50' Dobre dośrodkowanie Ediego, ale głową obok bramki uderzał Maciej Dąbrowski.
49' Edi długo holuje piłkę, ale od tyłu podcina go zawodnik gości. Nie ma kartki, ale jest rzut wolny.
48' Próba uderzenia w wykonaniu Bartosza Rymaniaka.
48' Edi pokazuje kolegom, żeby grać jeszcze wyżej.
47' Wysoki pressing Pogoni i Zagłębie z trudem wydostaje się z własnej połowy.
46' Rozpoczyna się druga połowa. Bez zmian.
45' Koniec pierwszej połowy.
45' Nieco nieporadna gra w obronie i Maciej Małkowski oddaje groźny strzał na bramkę Pogoni. Na szczęście tuż nad poprzeczką.
45' Sędzia dolicza 2 minuty.
45' Wysoko skakał Traore, ale jeszcze wyżej Nhamoisnesu.
44' Edi z dystansu - rykoszet i mamy rzut rożny.
41' Janukiewicz pewnie broni strzał Łukasza Hanzela.
38' Z trybun rozlega się wesołe: Mamy lidera! W Szczecinie mamy lidera! W sumie to fakt [;
36' GOL !!! Edi z wolnego posyła piłkę przy bliższym słupku i mimo tego, że Michał Gliwa wyciąga się jak struna nie miał szans wybić precyzyjnie posłanej piłki.
36' ... Edi... i GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL!!!
35' Rzut wolny niewiele ponad 20 metrów od bramki gości...
32' Dalekie wyjście Gliwy i niewiele zabrakło by Edi z dystansu posłał piłkę do pustej bramki.
30' Za nami pół godziny pierwszego meczu Pogoni w Ekstraklasie. Głośny doping i dobre okazje dla obu drużyn - tak w skrócie można opisać, to co do tej pory działo się na boisku.
28' Rzut wolny dla gości. Poza pole karne wypiąstkowuje Janukiewicz.
25' Kontuzjowanego Csabę Horvata zmienia Bartosz Rymaniak.
24' Kontuzja wygląda poważnie. Zawodnikiem zajmie się pogotowie.
23' Urazu nabawił się Horvat. Zawodnik Zagłębia nieszczęśliwie upadł na rękę.
20' Od początku spotkania powiększony młyn głośnym dopingiem wspiera zawodników na boisku.
18' Rogalski prawą stroną... prostopadłe zgranie i... Traore w tłumie obrońców nie zdołał wepchnąć piłki do bramki gości.
17' Sędzia przywołał do siebie Traore i Gliwę. Chwilę wcześniej napastnik Pogoni i golkiper gości starli się pod bramką.
16' Słabo, bez przekonania i niecelnie - tak uderzał Łukasz Hanzel.
15' Bardzo aktywny Wojciech Golla. Najpierw ładnie podał do Grzegorza Bonina, by po chwili oddać mocny strzał... niestety ponad bramką gości.
14' Do głosu doszła drużyna gości, która opanowała połowę Pogoni.
14' Bardzo dobra interwencja Janukiewicza! Po rożnym blisko lewego słupka uderzał Jiri Bilek i tylko refleks golkipera Pogoni ratuje nas przed utratą bramki.
13' Rzut rożny dla gości.
12' Edi... składał się do strzału za 15 metrze od bramki gości. Uderzył technicznie, ale obok bramki.
11' Rzut wolny ponad 35 metrów od bramki Zagłębia. Piłka trafiła prosto w mur.
10' Pozycji do strzału szukał Traore, ale obrońcy gości byli szybsi.
9' Spokojnie rozgrywają piłkę Herniani i Błażej Radler.
8' Odpowiedź Zagłębia i... Pogoń rozpoczyna od własnej bramki.
7' Próba akcji Pogoni, ale dośrodkowanie pod bramkę pewnie przechwycił Michał Gliwa.
5' Rzut rożny dla Portowców. Edi bezpośrednio z rogu trafia w boczną siatkę.
4' Na młynie powiewa 500 flag w granatowo-bordowych barwach!
2' Pięknie prezentuje się powiększony o dziesiąty sektor młyn na szczecińskim stadionie.
1' Rozpoczęli Portowcy.
Przed meczem:
Do rozpoczęcia meczu pozostały minuty, a na trybunach już gorąca atmosfera. Gorąco także pod kasami, gdzie tłumy czekają za zakup biletu.

Zapowiedź meczu

Wracająca po pięciu latach do ekstraklasy szczecińska Pogoń na „dzień dobry” zagra z Zagłębiem Lubin. Dla beniaminka to rywal mocno nieprzyjemny.

Nieprzyjemny przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wiosną Miedziowi byli najlepszym zespołem ekstraklasy. Osiem zwycięstw, trzy remisy i dwie porażki skutkowały awansem z ostatniego miejsca w tabeli(na koniec 2011 roku) na 9.lokatę na koniec sezonu. Można być pewnym, że w obecnych rozgrywkach Zagłębie, które nie straciło żadnego z kluczowych graczy również będzie skuteczne. Tym bardziej – i to jest drugi powód dla którego Pogoń przed piątkowym meczem nie może czuć się faworytem – że Zagłębie na starcie sezonu ma ujemne punkty. Lubinianie stratują nie od zera, ale od minus trzech, za działania korupcyjne z sezonu 2005/2006. Podopieczni Pavla Hapala szybko będą chcieli nie tylko wyjść na zero, ale i gromadzić dodatnie punkty, bo terminarz na początku sezonu mają sprzyjający. Kolejno zagrają z Pogonią, Piastem, Jagiellonią i Widzewem.
W przedsezonowych sparingach Zagłębie wykazywało się dużą skutecznością. Piłkarze z Lubina w meczach z zespołami z niższych lig urządzali kanonady. Strzelili siedem goli Lechii Zielona Góra, sześć Warcie Poznań i cztery Odrze Opole. Miedziowi grali także z poważniejszymi przeciwnikami. W Stanach Zjednoczonych drużyna prowadzona przez Pavla Hapala zmierzyła się z AS Romą(0:4), a w zeszłym tygodniu grała z beniaminkiem Bundesligi, Eintrachtem Frankfurt(2:2).
Latem Zagłębie zostało wzmocnione. Pierwszym bramkarzem ma być Michał Gliwa sprowadzony z warszawskiej Polonii. Drugą linię wzmocnił Słowak Robert Jeż, a rywalizację w ataku sześciokrotny reprezentant Czech Michal Papadopulos.

Pogoń na tle swojego piątkowego rywala wypada blado. Zarówno jeśli chodzi o wiosenną dyspozycje, przedsezonowe gry kontrole oraz letnie wzmocnienia. Kibice nadzieję pokrywają w drugiej linii. Nawet wobec kontuzji kapitana zespołu, Bartosza Ławy Artur Skowronek ma duże pole do popisu. W miejscu Ławy zagrać może Maksymilian Rogalski, Takafumi Akahoshi, Edi Andradina, Mateusz Szałek, Wojciech Golla oraz Sergej Mosznikov. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja Estończyka, który wiosną nawet nie zadebiutował w zespole Pogoni. Być może jego kariera nabierze rozpędu jesienią – w sparingach pokazywał się z dobrej strony, wygląda na to, że trener Skowronek da mu szansę. Silnym punktem Pogoni w nadchodzącym sezonie ma być także obsada bramki. Zarówno Radosław Janukiewicz i Dusan Pernisz powinni być gwarantem wysokiego poziomu. Gorzej wygląda sprawa z defensywą. Władzom Pogoni nie udało sprowadzić się do Szczecina lewego obrońcy i w piątek zapewne zagra Emil Noll. Także postawa stoperów jest zagadką.
Wyniki przedsezonowych sparingów nie napawają optymizmem. Pogoń wygrała tylko trzy mecze. Nie udało się Portowcom wygrywać nawet z zespołami z niższych lig (Cracovia, Flota, Cartusia).
Wydaje się, że największym atutem Pogoni w piątkowym meczu może być silna mobilizacja związana z grą na własnym stadionie. Piłkarze powinni być niesieni głośnym dopingiem. W kibicach nadzieja, bo merytorycznych argumentów za zwycięstwem Pogoni na boisku brakuje.

Ostatni raz Pogoń grała z Zagłębiem w sezonie 2006/2007. Wtedy to Portowcy spadli z ekstraklasy, a Miedziowi zostali mistrzem kraju. W Szczecinie Pogoń przegrała 1:3, a w Lubinie 2:6. Duma Pomorza i Zagłębie zagrają nie tylko o ligowe punkty, ale także o lepszy bilans meczów bezpośrednich w historii. Dotychczas po 9 razy wygrała Pogoń i Zagłębie, a 14 razy padł remis.  (źródło: Tobiasz Madejski)